Jak nejlépe vést zemi a psát zákony tak, aby politikům skutečně záleželo na lidech? Tohle mě opravdu mile překvapilo. Novo Zélanďané mají nyní možnost psát své vlastní zákony. Jistě, bežný člověk jako např. já, nemám tuchu, jak psát zákony, ale moc dobře ví, jako každý jiný, co chce. Politici, vláda, parlament atd. by zde měli být pro nás a skrze svoji profesionalitu dělat pro svůj stát to nejlepší. Na Novém Zélandu to pochopili. Rozhodli se revidovat staré zákony z roku 1958. A než začnou, dali svým občanům možnost napsat je sami. Jak? Skrze Wiki. Dosud jsem neslyšel lepší věc ohledně čehosi, co prozatím nazýváme přímá demokracie.
Moc se mi to líbí, není to způsob, kde kdokoliv má jakýsi pofidérní hlas a rozhoduje většina, což mi přijde jako naprosto nesmyslné. Promiňte mi to označení, ale hňupové se nebudou o zákono-wiki starat, extrémní názory (ať jsou jakékoliv) budou v takovém systému spolupráce odkrojeny atd. Je to prostě perfektní.
Zákonodárci Nového Zélandu seberou výsledky jejich zákono-wiki a v příštím roce je předloží v parlamentu jako základ pro novelizaci zákonů.
A teď se podržte, tato wiki je jen posledním kouskem z 18 měsíců trvajícího procesu tzv. public konzultace. Toto je skutečné vládnutí!
Nepletu se nahodou, kdyz reknu, ze mame NEPRIMOU demokracii, provadenou prave skrze nase zastupce - politiky - proto tedy neprimou? PRIMA existuje v ciste podobe velice vzacne a ze skoly jsem si odnesl to, ze jako takova fungovala jen antickem Recku..
Posted by: Jára | 03/10/2007 at 12:18 PM
Ano, mame zastupitelskou demokracii, presne jak pisete, politici nas zastupuji. Proto jsem take clanek nazval prima demokracie a ne přímá :). Klasicka prima demokracie, jak zname jeji definici dnes, si myslim, je nesmysl, proto se mi libi pristup Noveho Zelandu.
Posted by: Jan Kremlacek | 07/10/2007 at 11:27 AM
Mno, já se nejprve podivil, jak se někdo může radovat nad tím, že by místo několika stovek poslanců, sentorů a ministrů "zasahoval" do jeho života kdejaký "rozlobený soused"... ono je totiž dle mého pro "zdravou" společnost důležitý spíše celkový počet zakonů a rozsah jejich dopadu na svobodné konání jedinců, než to, kdo tyto zákony připravuje - osvícený panovník, plebs či vědci - nikdy nemáte jistotu, že dobré úmysly se nepromění v zákon s perverzními důledky... pak ale zvítězila zvědavost, a tak jsem se do té jejich encyklopedie podíval a začetl.
Myslím, že naši zákonodárci by takovou zpětnou vazbu od "poddaných" potřebovali jako pověstnou sůl; jinak si na věky budou myslet, že odvážné návrhy na řešení problémů společnosti se vyskytují jenom v kroužku "zoufalců" zvaném Liberální institut, a že život lidí se točí jen okolo nedělních výletů do supermarketů. Vnímavý člověk dokáže být překvapivě pozorný a všímavý pozorovatel ve věcech bezprostředně se jej dotýkajících... takže díky za článeček! (mimochodem, extrémních názorů je tam na české poměry hodně :)
Posted by: tyglik | 13/10/2007 at 12:23 PM
Lide jsou pozorni a vnimavi, kdyz se jich umime spravne zeptat, takze ne Franto, mas radeji Topolanka nebo Paroubka. odpoved je na snade, aniz bych se ptal. Pritom Franta moc dobre vi, co chce a kolik je ochoten do toho investovat energie :) ..
Posted by: Jan Kremlacek | 15/10/2007 at 05:45 PM