Tohle je pokračování diskuse o etice v marketingu, kterou jsem přenesl sem, abych mohl ukázat některé příklady. Tady je první, Ariel Cold:
Hezký pokus, ale Ariel Cold nás před globálním oteplováním nespasí. Tomu by uvěřil snad jen ten sympatický lední medvěd, který se tam prochází a pokyvuje hlavou nad moudrým rozhodnutím hospodyněk koupit Ariel Cold. Je rozdíl mezi svět-měnící, skutečnou inovací a inovací jako je tahle, která je sice určitě užitečná, nicméně způsob, jakým ji výrobce komunikuje je směšný.
Myslím, že brzy uvidíme inovace, které skutečně změní svět k lepšímu. Ne proto, že v korporacích sedí Úžasňáci, kteří chtějí zachránit svět, ale proto, že tam sedí lidé, kteří chtějí vydělat peníze a zlikvidovat konkurenci. Tihle lidé dnes vědí, že "zelené" inovace, např. koncentrovaný prací prostředek, který nebude potřebovat vodu, jim pomůže k tomu, aby dominovali trhu a zvýšili marži. Aby se zelené inovace, které jsou drahé, prodávaly, musí se nejdřív změnit postoj společnosti - nejprve musí existovat alespoň 1% lidí, kteří jdou příkladem, jsou aktivní a snaží se způsobit změnu. Marketing změnu postujů nevyvolává, ale dovede rozpoznat měnící se náladu a "správný" postoj a umí ho dát "nahlas," přeložit ho do jazyka srozumitelného většině a pomoct ho dovést k bodu zlomu.
Stejným způsobem - tak jak o tom mluví v komentáři Ahasver - může marketing pomoct při boření klišé a škatulek, do kterých si většina uzavírá menšinu nebo silnější (muži) toho slabšího (ženy):
Nike z roku 1995. Skvělá, nekompromisní reklama, která zároveň vyjadřuje podstatu značky.
Reklama může stereotypy utvrzovat. V Česku to dělá většina reklam - pomáhají tomu, aby se značky a postoje nehýbaly z místa. Třeba tahle, která říká: jen klid holky, každá můžete vypadat jako Miss a když ne, stačí na sobě tvrdě zapracovat, napít se zázračné vody, případně vyzvracet oběd a místo svačiny si dát cígo:
Tahle reklama na Twix je sice legrační, ale zároveň uzavírá americké černochy do stereotypní škatulky. Autor jednoho z komentářů k téhle reklamě na youtube tvrdí, že tuhle reklamu musel určitě napsat obrýlený, bílý homosexuál (což je další stereotyp):
delší odpověď asi sesmolím k sobě, nicméně
Stejným způsobem - tak jak o tom mluví v komentáři Ahasver - může marketing pomoct při boření klišé a škatulek
Marketing změnu postujů nevyvolává, ale dovede rozpoznat měnící se náladu a "správný" postoj a umí ho dát "nahlas," přeložit ho do jazyka srozumitelného většině a pomoct ho dovést k bodu zlomu.
ano, ano - to je o čem mluvím
Posted by: ahasver | 11/09/2007 at 11:33 AM
z časových důvodů jsem se k ničemu nedostal (a asi už to tak zůstane), nicméně tenhle odstavec z czechdesign.cz stojí v kontextu předchozí debaty za zmínku...
"Opět se, ačkoliv potichu, vrací design-spasitel. Tentokrát především v souvislosti s ekologií a pomalu se blížícími se celosvětovými problémy s nedostatkem surovin. Design si totiž dobře uvědomuje svoji moc nad námi, a ví, že vědci mohou tisíckrát vymyslet úžasné palivo, báječný materiál nebo obří pole proti hladomoru, ale někdo to musí zabalit a dopravit k nám."
Posted by: ahasver | 18/09/2007 at 11:20 AM