Zakládající autoři

Autoři

Projekty autorů

Novinky na CZECHDESIGN.CZ

« The Mill | Main | Jan Tschichold – plakáty avantgardy »

23/08/2007

Comments

ahasver

no, mně tam ještě chybí něco ve smyslu "nedotaženosti" - nějaká neukotvenost konceptu nebo nenávaznost série. další věcí jsou chyby v detailech, sémantice (což asi je druhá strana tý samý mince).
například tiskový reklamy vodafone s "zaplatíte dvacet kč kaček" nebo reklamština, kdy červeně (reklamštinou) je i rovnítko. a proč si vůbec pro reklamštinu vybrali červenou, když jinde ji používají jako svojí barvu?

Jan Šabach

Díky. Nekonsistence. Ta mi taky vadí, když je něco špatně, ať je to špatne všude stejně. :)
S tím konceptem máte pravdu. Často úplně chybí („ukážeme výrobek“ nepovažuji za koncept) a právě dobrý koncept může celou komunikaci podržet.

Misha

já bych uvítal ke každému prohřešku příklady - aby to pochopili i negrafici a netypografové

voe

také bych uvítal příklady..děkuji.

Jan Sabach

Myslite treba vylozene konkretni reklamy, ktere se prohresku dopousteji?

voe

Ano, připomenout pár reklam a poukázat u nich na ony prohřešky.

Jan Sabach

Dobře, příští týden jedu do Prahy, tak koupím nějaké časopisy a pokusím se na nich prohřešky poukázat.

Jan Šabach

Nebudu to zbytečně prodlužovat. Vzal jsem si starší Reflex č.34. Reflex, který považuji jinak po grafické stránce za velmi kvalitní, nemá samozřejmě vliv na to, co mu inzerenti pošlou. Tady je jich pár, kteří se dopustili nějakých prohřešků. Hned na vnitřní staně obálky je reklama na Nestea. Povrchní koncept je rozveden nedostatečnou photoshopovou exekucí, písmo vrhá stín a je reliéfní, obojí je zbytečné. Na víčku láhve stojí „jednoruký“ bruslař. Strana 15: „Já a můj spolehlivý parťák. Pick-up Mitsubishi L200.“ Tohle nepatří vyloženě do designu, ale tupé (v tomhle případě až komické) texty reklamě nepomohou. Reklama firmy U:fon na straně 39 má mezery (doslova) ve vyrovnávání liter a slov. Reklama na Prague Food Festival na straně 43 sice správně použila pomlčku v datech (i když špatně vyrovnanou), ale už ne o řádek pod ním, v časovém údaji, kde je použit spojovník. Čas je také špatně zapsán s čárkou za hodinami místo s tečkou. O téhle reklamě by se dalo napsat i víc. Poslední reklama, kterou zmíním, je na Seat na zadní straně obálky. Zde jsou místo palců u rozměru kol použity uvozovky.
V celém časopise jsou podle mě jen dvě dobré reklamy. Na Orbit a na Lexus. První je docela vtipná a perfekteně provedení, druhá je precizní a technická, i když bez originálnějšího koceptu.

The comments to this entry are closed.

November 2014

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30