Zakládající autoři

Autoři

Projekty autorů

Novinky na CZECHDESIGN.CZ

« Čitelnost na amerických dálnicích | Main | Wispa »

16/08/2007

Comments

Pavel Nedobitý

Dobrý den, rád bych se obecně vyjádřil k tématu Plagiátorství.

Nejsem art direktorem ani grafickým designerem. Při mých zkušennostech s grafickým designem a to ať aplikovaným na logotypy či reklamní grafiku jsem si vybudoval názor, že originalita je opravdová vzácnost.

Myslím, že vrcholem dobrého designu 99,5% všech designérů je provedení výborné kopie/adaptace již existujícího designérského řešení. Zaplať pánu Bohu pokud okopírují něco, co bude fungovat (chci přece prodat produkt, nedělám umělecké dílo).

Neuražte se, ale články jako je tento mi přijdou mlácením prázdné slámy, bohužel velmi častým mezi českými grafickými designéry. Nebo bylo zkosení písmene s problematickou plošnou mezerou poprvé použito u logotypu Reflexu? (Žádná výtka ke studiu Najbrt, to bych si nedovolil ;o)

Říkám: "Bůh žehnej funkčním kopiím," a společně pojďme opěvovat, když se v designu jednou za dekádu opravdu objeví něco nového (co bude fungovat a nebude to "umění" pro "umění").

Jan Šabach

Pavle,
díky za Váš názor. Souhlasím s Vámi, že je dnes těžké přijít s něčím úplně novým. Ale nemohu s Vámi souhlasit, když říkáte, že „vrcholem dobrého designu je když 99.5 % všech designérů je provedení výborné kopie/adaptace již existujícího designérského řešení.“

Já neznám dobrého grafika, který by se alespoň nesnažil vytvořit něco originálního, kopírování něčeho co již jednou fungovalo nesvědčí o kvalitě a profesní hrdosti grafika nebo studia.
Nápady se ale kradou, půjčují nebo recyklují, záleží podlě mě na tom, jak moc podobná je jejich funkce. Jestliže udělám filmový plakát, který bude vypdat jako někjaký jiný filmový plakát je to plagiátorství, jestliže bude vypdat jako kupóny na slevu v supermarketu, plagiátorství to není, jen si vzpůjčuji vizuální jazyk určitého prostředí, který s sebou nese ještě další nálady, emoce a kulturní kódy, které vyplývají z naší zkušenosti.

Pokud si správně vzpomínám zkosené L na hlavičce časopisu, bylo použito skutečně jen u Reflexu. MF Plus tím, že nápad ukradlo ale nevytvořilo automaticky uspěšný logotyp.

To že si grafici na plagiátorství stěžují není samozřejmě jen český fenomén a hodně zahraničních grafických časopisů má podobnou rubriku, zaměřenou na případy nápadné podobnosti v grafickém designu.

Grafický design není umění. Je to užité umění a pomáhá v komunikaci mezi výrobcem a spotřebitelem, pomáhá předat nějakou zprávu. „Umění pro umění“, jak píšete se jistě v designu vyskytuje, ale i to patří do kategorie špatného designu ať je výsledek sebevíc líbivý.

Já si tedy nemyslím, že by to bylo mlácení prázdné slámy, kdyby grafický design přijmul plagiátorství jako normu vedlo by to k jeho konci jako oboru, stačilo by pár základních modelů pro určité situace a ty už by se pak jen přešily na míru konkrétním firmám nebo produktům.

ahasver

ad reflex a mf plus - sám reflex je kopie face (snad si pamatuju správně). mf plus zas kopíruje mnohem víc, než jen reflex. samotný název byl pečlivě promyšlen a připraven kvůli identifikaci s mladou frontou dnes a záměně se suplementem mladé fronty dnes.

ten problém je navíc mnohem širší a souvisí s prvním komentářem. obecně jsou na tom české časopisy s designem a originalitou hodně špatně. jako příklad slouží wallpaper a dolce vita - tak funguje (i když často ne tak okatě) většina. pokud ne, vznikají polokopie a nedodělky

sám doufám, že tu začnou alespoň vznikat koncepčně i graficky originální korporátní časopisy. první vlaštovkou může být chili čili (i když už mu taky dochází dech)

co se plagiátů týče, vrátím se k zmiňovaným innocent drinks. podle mého soudu plagiát od schwartau... http://ahasver.wz.cz/pur_pur.jpg

Jan Šabach

Máte pravdu Najbrtova a Brodyho expresivní typografická estetika si v té době měli hodně blízko a úprava obou čsopisů si byla velice podobná.

Další originální korporátní časopis, který bych rád zmínil, je časopis pivovaru Bernard Vlastní cestou (už jsem o něm taky jednou psal).

Co se týče nápojů od Schwartau, tam je podobná jak velikost lahvičky tak ten „ručně“ dělaný styl. Kdyby si nedali logo přímo doprostřed obalu a nepřidali helvetikový NEU, mohlo to být lepší :) Obal na Innocent je podle mě ale lepší, je jednodušší, čistší. A i přes zmíněné podobnosti bych neřekl že jde o plagiát, ale je to jen tak tak.


Martin Kopta

Zrovna nakloněný dřík verzálkového „L“ bych za plagiát neoznačoval. Spíš mi to přijde jako jedno z běžných řešení, pokud grafik nechce do volného prostoru nad ramenem vkládat nějaký redundantní prvek nebo snižovat čitelnost a prznit kresbu následujícího písmene zaříznutím.

Jan Šabach

Ja myslím, že je to zase o kontextu, a v kontextu českého časopisového trhu mi to jako plagiát přijde. Taky se prece dá upravit prostor před "L", a pak i mezi ostatními písmeny, a tím slovo vyrovnat.

The comments to this entry are closed.

November 2014

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30