Zakládající autoři

Autoři

Projekty autorů

Novinky na CZECHDESIGN.CZ

« Kulturně-zoologicko-sportovní kviz | Main | Plagiátoři 5 »

13/08/2007

Comments

Vít Miština

To je dobrý příběh, laik by skoro nevěřil kolik úsilí může jít do něčeho tak "obyčejného" jako je písmo.

Jan Šabach

To je pravda. Tvorba písma a typografie je obor, na který se, jako a jakýkoli jiný, několik let studuje a vytvořit kvalitní písmo trvá několik měsíců (někdy i let). Jsem si jist, že designéři písma by váš údiv ocenili a zjištění, že písmo není něco, co je "v počítači" ale výsledek lidské práce by je asi potěšil. Když byl tady v Mnichově na vernisáži své výstavy František Štorm, bylo vidět, že pár lidí v obecenstvu, vlastně neví, co přesně dělá a jeho tvorbu si přeložili jako knižní úpravu, že jen ty písmena vlastně tak jen nějak skládá, to že je TVOŘÍ, už bylo jaksi mimo jejich chápání.
Ale jsem si jist, že podobně nedoceněných oborů je spousta :)

Vít Miština

To chápání typografie jako "knižní úpravy" je opravdu velice rozšířené. Třeba ve škole na gymnáziu jsme tím termínem přišli za celých sedm let jen jednou (ale to se třeba během posledního roku změní :) ). A to v případě Seifertovy knihy Na vlnách TSF (také známo jako Svatební cesta), která byla "typograficky upravovaná" Karlem Teigem. A to nám bylo vysvětleno zhruba jako hrátky s formátováním jednotlivých básní.

Jan Šabach

Já mylsím, že v případě Na vlnách TSF je to použito docela spravně. Kniha byla graficky upravena Karlem Teigem, který tak učinil, zejména prací s textem samotným (nebo jeho částmi), chete-li formátováním textu na stránce. Tím postavil vizuální vnímání básně na stejnu rovinu jako vnímání významové. Každá kniha je nějak typograficky upravena (každá kniha má text, který je potřeba na sránce nějak distribuovat), neznamená to ale, že úpravu musí provádět typograf. Typograf je člověk který se zabývá tvorbou písma. Nebyl by to ale Teige aby si i tohle nevyzkoušel...

karel

mohl by jste, prosím, po stránce typografické rozebrat tuto webovou stránku? proč jste zvolili toto písmo, barvy, atd... nebb snad kovarova kobyla zase chodi bosa ?

Jan Šabach

Ale jistě, můžu. Typepad nabízí standardní fonty některé horší některé lepší (Arial, Lucida Grande, Trebuchet, Courier...). Ja jsem zvolil pro nadpisy bezserifovou Verdanu a pro text serifovou Georgiu, obě z dílny Mathew Cartera vytvořené pro použití na obrazovce počátače. Barvy vychází z hlavičky blogu, takže tmavě modrá, komplimentární oranžová a neutrální šedá. Typepad je pro zejména pro andlicky mluvící blogy, tak se nám tu často vyskytují nešvary jako uvozovky používané v anglické sazbě. Ja se to ve svých postech snažím měnit na české, ale nechci to nutit lidem, kteří nejsou grafici a v jejichž postech nebo komentářích jde hlavně o obsah. Jinak jsem se snažil, aby byla vizuální stránka blogu co nejčistší bez rušivých elementů a s co nejlepší čitelností. Máte Karle na mysli něco konkrétního co vám na upravě vadí?

karel

děkuji za odpověď.
nic konkrétního mi nevadilo ani neobtěžovalo.

The comments to this entry are closed.

November 2014

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30