Zakládající autoři

Autoři

Projekty autorů

Novinky na CZECHDESIGN.CZ

« Speaking Germany | Main | Jsme dost silní vrátit svět lidem? »

02/08/2007

Comments

Wu

A je nějaká - jakákoliv - souvislost s těmi botami? Jméno značky?
Nebo jde opravdu jen o získání pozornosti?

Jan Šabach

Právě že není nebo jí aspoň nevidím, prodávají adidas, nike, takový spíš městský styl než na sportování. Je to takový botový butik. Zkoušel jsem google a asi vám bude jasné kam sem se dostal, myslím, že ten film šel rovnou na DVD :)

Wu

Nechápu. Co se tam zkusit zeptat? :)

Vit Mistina

Kouzelne by bylo, kdyby ani tam nikdo nemel nejmensi tuseni a nikdo by nevedel odkud se to vzalo a proc to tam vubec je. :)

Jan Šabach

Slečna prodavačka toho moc nevěděla, ale alespoň mi byla schopna říct, že je to instalace "nějakého berlínského umělce". To naštěstí stačilo. Autorem je Daniel Rajkovic, člen "umělceké skupiny" WASTED GERMAN YOUTH.
http://wastedgermanyouth.com
Pokud jste si právě řekli "á umění, tak to jo" musím se přesunout na tenký led rozcházejících se definic. Tahle skupina jsou nejen umělci, ale také zruční guerilloví marketéři. Pod nevázaným a naštvaným přístupem se skrývá obchod s tričkama od 45 do 65 euro, což ze strádajících umělců neochotným poddat se establishmentu dělá asi docela dobrý tým obchodníků. WASTED GERMAN YOUTH tak vybudovali brand, která si bere z obou světů. Jejich instalace tak přestávají být "jen" uměním a stávají se užitým uměním, v tomhle případě reklamou. A když už jsme u toho a chceme-li se pustit do světa grafického designu, měli bychom se naučit alespoň pár typografických pravidel, protože tady už nebudeme souzeni pouze za vzkaz či emoce, které naše dílo vyvolá, tady vstupují do hry věci jako vyrovnávání liter a podobně. Takže nakonec musím s autorem díla souhlasit, je to skutečně prodejná děvka. To má za těch 65 euro :)
P.S. Trochu mi jejich styl připomíná práce Barbary Kruger
http://www.barbarakruger.com/art.shtml

Wu

Tomu říkám investigativní přístup [úsměv].
"Umělecká skupina", zase pár týpků, co si pletou umění a apel?

Vit Mistina

Sestrenice je kunsthistoricka a velice dobre se vyzna v modernim umeni, tak ji dam link a muzeme se ji zeptat co si o tomhle kousku mysli.

Me moc tohle "umeni" nebere, umeni vzniklo od slova umět (IMHO) a tento napis (alespon podle toho co pise Honza) znaky remeslne zrucnosti moc nenese.

Jan Šabach

Já myslim, že u tohohle druhu umění záleží na kontextu a prostředí ve kterém se vyskytuje. V obchode s botama to pro mě umění být přestává, ale názor historičky umění by mě jistě zajímal.

p

Tak ja jsem ta kunsthistoricka. Za prve umeni to je, pokud to dela umelec - dnes asi jedina definice. Coz neznamena, ze je to dobre umeni. Za druhe - umeni je od Duchampa stale vice a vice konceptualni a v poslednich letech i kontextualni zalezitosti, takze uz vubec nemusi mit nic spolecneho s remeslem, s nejakou zrucnosti. O to slozitejsi je mu porozumet (clovek proste musi znat spoustu souvislosti, aby to ocenil). Jinak k interpretaci Jana Sabacha neni co dodat. Plne s ni souhlasim.
P.S. A neni to zajimavy kousek uz jen tim, ze to nekoho vyprovokovalo k tomu zajit dovnitr, ptat se prodavacky, vyhledavat na internetu a diskutovat o tom?

Jan Šabach

Díky moc za příspěvek do diskuse. Zjímavý kousek to je a asi funguje docela dobře jako reklama.
Jsem rád, že jste zmínila Duchampa. To že jeho "Fontána" byla zvolena nejvlivnější prací v moderním umění vůbec, mě tehdy trochu zmátlo a zároveň potěšilo. Kreativní proces a koncept se stal důležitějším než samotný výsledek. To asi jde u mění, ale neobstálo by to v grafickém designu, kde je stále výsledná exekuce neméně důležitá.
Jenže Fontána byla předvedena už před devadesáti lety, kdy se Evropa vybrouzdala ze secesní louky do bitev světové války, V tomhle kontextu je těžké přebít účinek takového gesta. Takže i když mladé, rozlobené berlínské (nebo jakékoli jiné) umělce chápu a myslím si že jsou důležití jako protipól mainstreamu, jejich gesta jsou v porovnání s Duchampovým (polo)prázdná (a drahá).
Pocit, že nemužete být větší rebel, než byl váš pradědeček, musí být zvláštní :)

http://www.understandingduchamp.com

Pavlina

Jestli je to umění nebo ne, posoudit nemůžu. Rozhodující je, kde je plakát umístěn. Kdybych já šla kolem tohoto obchodu, asi bych se nejdřív zarazila, pak asi rozesmála a pak šla obhlédnout cože se v obchodě dá sehnat. A o to jde, ne?

Jan Šabach

No vidíte tak jste asi jejich cílová skupina, tak to má být. Paní z následujícího příběhu šla také kolem uměleckého díla, měla ale trochu jinou reakci :)
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6910377.stm
Zdroj: Quipsologies

The comments to this entry are closed.

November 2014

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30