Zakládající autoři

Autoři

Projekty autorů

Novinky na CZECHDESIGN.CZ

« Globální etnografie všedního dne - Čína | Main | Kandidátské samolepky »

24/07/2007

Comments

VlaDog

Až z toho mrazí, ale to je tvrdá realita. Ovšem tak to napsané to je hodně drsné. To mi připomíná ty "krvavé" hádky na české blogové scéně kdy jedni hájí nedotknutelnost norem a druzí je "troufale" boří. Kde pramení ta jistota té jediné a pravé pravdy? Historie nám neustále dává "přes držku". Co je subjektivní a co objektivní? Matrix vyvolává pochybnosti... ;-) Super text jedním dechem až do konce.

Tomas Hrivnak

Honzo, ptáš se (zřejmě řečnicky), jestli je rozdíl mezi amazon.com jako interface mezi "knihkupectvím a vámi" a výrobcem jogurtu jako "interface mezi potravou a vámi". Těch rozdílů je hned několik.

Asi nejdůležitější z nich je ten, že amazon.com a výrobce jogurtu mají zcela odlišný model vytváření hodnoty - zatímco amazon.com je v podstatě agregátorem obsahu (a je "placen" za to, aby jeho naagregovaný obsah byl co nejucelenější, nejjednodušeji prohledatelný a aby položky obsahu - takto knihy - byly za co nejlepší cenu), výrobce jogurtu je - řečeno amazonovskou metaforou - v podstatě autorem jedné z knih, které potom amazon.com prodává. "Agregátorem obsahu" je na úrovni potravin třeba Tesco nebo Albio.

Dalším podstatným rozdílem - či spíše faktem, který potvrzuje podstatný rozdíl amazon.com a výrobce jogurtu - je, že výrobce jogurtu potřebuje někoho jako amazon.com a amazon.com potřebuje někoho jako výrobce jogurtu. Co by amazon.com prodával, nebýt autorů knih? Jak by výrobce jogurtů prodával, nebýt někoho jako amazon.com (Tesco, Albio)?

Odpovědí na "nekonečnou customizaci" (která ve většině spotřebních kategorií stejně není možná) je desegmentace. Jednou z možných odpovědí na tvoji úvodní otázku "Jak vytvářet produkt, když každý zákazník chce něco jiného" je - spolu s produktem vytvářet u zákazníka vědomí toho, co chce. To není cynický McMarketing, ale velmi produktivní a v našem lidském ustrojení ukotvená cesta k produktu, který "naplňuje naše potřeby".

jk

slovo produkt sice mohu zaměnit za slovo interface a stejně tak s ním nakládat, pak ale víc než kdy jindy zůstává formou, kterou je potřeba naplnit obsahem - ten zákazníky přiláká. myslím, že od produktu není možné oddělit jeho benefity, aniž by se celý neproměnil od základu.

a stejně tak je možné jít o krok hlouběji a říci lidem, co by měli chtít. většina lidí si tak jako tak vybírá z již nabídnutých možností. otázka po způsobu výroby produktu se změní na otázku výroby poptávky. počet těch, kteří chtějí individuální kombinaci sice vzrůstá, ale stále kombinují již existující varianty.

ze všech stran je výše napsané čistě subjektivním názorem. nakolik bude úspěšný v infiltraci do okolních subjektivních myslí a světů, natolik velkou má šanci, že se stane "objektivním", tedy obecně přijímaným.

The comments to this entry are closed.

November 2014

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30