Zakládající autoři

Autoři

Projekty autorů

Novinky na CZECHDESIGN.CZ

« TROJMINÚTOVÁ FÁBIA – ako mäso v hamburgeri | Main | Human Brain Cloud »

18/07/2007

Comments

Tomas Hrivnak

V českých reklamních kruzích (luzích?) se traduje věta (někdy bývá připisována Vilémovi R.), že "je lepší dobře ukrást než špatně vymyslet". Odhalování plagiátů je jistě záslužné. Očekával bych, že na tomto blogu se budeme kromě konstatování, že plagiátorství existuje (a že je to případně neetické) zabývat i hlubšími souvislostmi: například otázkou kategorie originality a jejími proměnami. Autorská originalita jako kategorie diskurzu je totiž poměrně novým jevem a v dlouhé historii myšlení nebyla vůbec ničím samozřejmým. (Viz v této souvislosti inspirativní příspěvek na blogu Johna Jordana: http://participanthistorian.blogspot.com/2006/11/plagiarism-and-category-mistakes.html)

Také dnes se některé sociální nebo profesní skupiny dívají na originalitu trochu jinak (viz např. komunita kolem opensource).

Marketingová komunikace není umění. Používá některé přihrádky uměleckého instrumentária, ale rozhodně není výsostným hájemstvím autorské originality. Na druhé straně je zajímavé, že právě v reklamní kreativitě kvete květ žárlivého narcistního autorství často nejvýrazněji.

Martin Švarc

Diky za link na clanok, Tomasi, prave som ho docital.

Co ma pri jeho citani napadlo:
1. nikto si nemoze privlastnit myslienku, ci napad, pretoze to uz mohlo niekoho napadnut alebo to niekoho napadne.. myslienky su nas vsetkych
2. to, ze niekto iny sa inspiruje napriklad mojim napadom, ma moze iba tesit (aj ked z vlastnej skusenosti viem, ze to skor na zaciatku stve, az potom tesi), pretoze bol asi sakra dobry, ked ispiroval inych.. pripadne dotycny ani nemusel tusit o tom, ze to uz niekoho pred nim napadlo (vid. 1)
3. no a nakoniec (pre mna) stare zname: vsetky original skladby zlozili Adam s Evou, ostatne su plagiaty.. muzika je temou sama o sebe.. ved tych tonov, akordov a kombinacii je zalostne malo (a da sa to lahko spocitat), kdezto to, kolko je na svete songov uz asi nikto nespocita.. napisat clanok o podobnosti songov a "plagiatorstve" v hudbe by asi zabralo mnoooho slov a casu :)

pekny den, martin

PS: paci sa mi Vas nazor, ze by sme tu mohli tieto "plagiatorkse" pripady viac rozobrat do hlbky, ved cely tento blog je (podla mna) koncipovany viac do hlbky...

Jan Šabach

Američané jsou v tomhle hodně detailní a korektní, jistě by většinu toho, co sem dáváme jako ukázky plagátorství vůbec jako krádež nebrali, záleží na kontextu, místu, čase... Tady bych s Vámi Martine nesouhlasil, myšlenky a nápady nejsou nás všech. Mají autora, a jsou buď chráněny autorským právem nebo patentem a nebo ne, ale nejsou veřejným majetkem, stejně jako hudba nebo výtvarné umění. Je rozdíl mezi tím, čemu občas fimaři říkají eufemisticky „umělecký pozdrav“ a plagiátorstvím a záleží na tom v jakém kontextu je tento „pozdrav“ použit. Já bych byl ale klidně přísnější abychom se pak vážně nebavili o tom, jestli třeba Bauhaus ukradl část písníčky Zdeňka Svěráka (podle mě jednoznačně), nevím, jaká agentura je za tuhle kampaň zodpovědná, ale myslím, že by pro ni z dlouhodobého hlediska bylo lepší se omluvit, vyrovnat a na celou lapálii co nejrychleji zapomenout, tohle už mi připadá trapné.
V grafickém designu platí nepsané pravidlo, že člověk si může vypůjčit nápad, ale musí být z jiného oboru (a to se taky často dějě, za účelem vyvolání určitého efektu), vypůjčení z jiného realizovaného grafického projektu je plagiátorství. Grafik by měl vědět, co se v jeho oboru dějě a vymlouvat se na neznalost (zejména u úspěšných projektů) nestačí. Také bych nesouhlasil s tím bonmotem, že „je lepší něco dobře ukrást než špatně vymyslet,“ ani jedno do dobré vizuální komunikace nepatří.

Martin Švarc

Honzo, to bola iba moja povznesena budhisticka myslenka, ze myslienky patria vsetkym.. samozrejme, ze napady su chranene autorskym pravom alebo patentom. Ale ani to mnohokrat nepomoze... :)

Jan Šabach

To je pravda :)

The comments to this entry are closed.

November 2014

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30