V úterý jsem byl v Praze a dal jsem si za úkol sledovat reklamu na Nově a na Primě. Společně s reklamou jsem zahlédl i části nějakých divných seriálů, ve kterých ženy plakaly a ječely, nejčastěji na chladnokrevného chlapa, který se (myslím) jmenoval Dr. Strnad a který se očividně s někým špatně vyspal.
Drama o Dr. Strnadovi přerušovaly reklamy. Téměř všechny reklamy, které jsem viděl byly přímočarou a očividnou oslavou výrobku. Výrobek je v centru dění a lidé jsou mechanické figuríny, které kolem něj poskakují: aktivní dědeček vyhazuje do vzduchu vnouče; nukleární rodina se blbě tlemí na hrnec s polívkou; žena použije šampón a její vlasy vypadají tak skvěle, že se jich dotkne i chlap; dvě ženy-stánkařky použily různé šampóny (možná to byly tužidla, už nevím) a u té, která použila ten správný šampón je dlouhá řada chlapů a u té druhé žádný; krásné děvče v reklamě na vlákninu má na sobě oděv ze zelených vláken a přestává tedy být děvčetem a portrétem uživatele a stává se ztělesněním produktu. Zajímavým vyvrcholením panotipka mechanických figurín byl šílený muž se skelným pohledem, který drmolil něco o svém tátovi. ("Tati," volal doslova a zvedal oči k nebi, zatímco jsme se dozvěděli, že jde o reklamu na pojišťovnu. Konec konců, všem nám někdy může rupnout v bedně jako tomu chlápkovi a je asi opravdu lepší být i pro tyto případy pojištěn).
Těmhle reklamám chybí vhled do života skutečných lidí (tj. skutečný consumer insight) a spojení tohoto vhledu s výrobkem a značkou. Navíc jim chybí "point of view", životní názor a platforma, ze které by mohly čerpat a kterou by mohly "vyprávět" pomocí jednotlivých kampaní. Skvělou vyjímkou je Kofola ("když ji miluješ, není co řešit"), už jsem o ní psal, ale stejně: silná (česká) platforma "pozitivní nostalgie", zajímavé a lidské příběhy nesmělých, neohrabaných lásek, ve kterých mají značka a výrobek nazastupitelnou roli:
Podle toho, co jsem četl a slyšel, si Kofola vede na českém trhu skvěle - myslím, že buďto předhonila Coca-Colu nebo má téměř stejný podíl. Ještě důležitější je to, že lidi v Kofole systematicky budují silnou značku, která oslovuje mladé lidi (ty, co se přestávají dívat na Novu a Primu a místo toho se věnují Facebook a Youtube). Tihle zákazníci reagují na obsah, který jim značka jako Kofola nabízí a ten obsah mění, dotváří, parodují a hrají si s ním (těžko si jako značka přát víc):
Reklama na Kofolu byla v reklamním bloku společně s reklamou na Aquilu. Aquila má ve sloganu také slovo milovat - "čaj, který Češi milují" - a obě značky prodávají nápoje, tím ale veškerá podobnost končí.
Reklama na Aquilu není o lidech, natož pak o Češích. Ty figurky, které v té reklamě poskakují jsou prázdní panáci a slogan "čaj, který Češi milují" nemá žádný význam.
I takové reklamě může říct osm utahaných ženských na závěr diskusní skupiny "ano", aby si konečně mohly vyzvednout těžce zaslouženou pětistovku a jít domů. Mohutné investice i do takové reklamy můžou být cestou k prostoru na regále a tedy i k prodeji. Skutečná hodnota značky ale spočívá v tom, jak pevný, intimní a dlouhodobý vztah dokáže značka navázat se zákazníkem. Zní to jako fráze, ale je to tak.
Češi mají právo být unaveni a znechuceni reklamou (tohle alespoň tvrdí výsledky výzkumů). Většina značek s Čechy žádný vztah nebuduje, jen do nich kulometem pálí otravnou prázdnotu.
Recent Comments