Minulý týden jsem byl v Praze na konferenci Digi Media.
Když jsem tam poslouchal prezentace a příspěvky o tom, proč je proces zavedení digitální televize tak náročný, komplikovaný a dokonce i nebezpečný, zdálo se mi, že se čas zastavil. Před pár lety vše znehybnělo a bylo legislativně zabetonováno a pořád se to nehýbe. Nova a Prima z té situace těží. Ale to asi sami dobře víte.
Zajímavý byl tón a jazyk těch přednášek. Mluvilo se o "analogové tmě", situace byla přirovnávana k Temelínu, mluvilo se o "hrozbě", "nebezpečí" a "negativních dopadech". Mluvilo se o lidech jako o číslech z peoplemetrů, mluvilo se o nich jako o pasivních terčích, do kterých je třeba se trefit reklamou, bez ohledu na to, jak kvalitní reklama to je.
Velmi mi to připomnělo tenhle film o "dlouhém ocasu" a o tom, jakou moc mají v novém, digitálním světě zákazníci-lidi. (Více o "dlouhém ocasu" zde) Podívejte se na ten film a na konci si do té vysoké věže ze skla dosaďte protagonisty z Prahy.
Mimochodem, televizím v Česku klesá sledovanost. Divák bere věci do svých rukou a posílá televizím jasný vzkaz. Bohužel, místo toho, aby televize začaly okamžitě pátrat, kde se stala chyba a co by měly dělat (tak by reagoval výrobce, kdyby jeho zboží přestávali lidi kupovat), mluví o tom, že "v USA takový pokles taky byl, ale pak se sledovanost zase zvedla". Kdyby něco takového řekl někdo od výrobce - tj. "ano, prodeje nám klesají, ale v USA jim to před časem taky padalo a teď se jim to zase zvedlo, takže se ničeho nebojme" - tak by asi brzy přišel o místo.
Mluvil jsem na té konferenci o zkušenosti s digitálními médii v Anglii a ve světě. Myslím, že se v Unileveru skutečně snažíme, aby reklamní sdělení měla plnohodnotný obsah a tím pádem vnímáme digitální revoluci jako příležitost a ne jako hrozbu. Pokud je sdělení silné, cestu k divákovi si najde, i když jsou některé kanály přiškrcené. Internet je nový mediální kanál s tím nejvyšším potenciálem -například Youtube se pro nás stává pravidelným nástrojem pro mediální plánování.
Moje prezentace je tady: Download digital_jc_pdf.pdf
Comments