Paní, kterou jedeme v Chicagu navštívit, se jmenuje María. Její rodiče přišli do Chicaga z Mexica. Jedeme ji navštívit záměrně, protože:
- v roce 2005 žilo v USA 42.7 milionů Hispánců, v roce 2020 to bude 59.7 milionů a v roce 2050 102.6 milionů.
- průměrný věk obyvatele USA Hispánského původu je 27. 2 let, zatímco průměrný věk bílých Američanů je 40.3 let.
Kolegům v Americe je jasné, že budoucnost USA patří Hispáncům. Bude jich hodně, budou mladí a budou mít peníze (dost na to, aby nakoupili v supermarketu). Výrobci rychoobrátkového zboží jsou slepí k rasovým rozdílům, vidí jen miliony zubů k vyčištění.
Z centra města jedeme s kolegyní na předměstí. Kolem jsou obchody s ojetými automobily a benzínové pumpy.
Zabočíme a jsme v ulici, kde bydlí María. "Těmhle domům se říká 'Chicagské bungalovy', jsou typické pro střední a nižší třídu na předměstí," povídá kolegyně.
María má tři děti. Dvě z nich sedí v obýváku na zemi a dívají se na obrovskou televizi. Televize je na prominentním místě, María je na ní očividně pyšná.
Chvíli si povídáme u stolu v kuchyni. María vypráví o tom, jak žije, jak vypadá její typický všední den a víkend. Jako všude na světě se život matek točí kolem dětí. O manželovi se María zmíní až asi po deseti minutách - manžel hraje v rodině očividně vedlejší roli, jako všude na světě.
Daleko důležitější je televize. Je všude. V kuchyni, v obýváku a v ložnici. María a děti se dívají neustále, tak jako většina Američanů.
María je roztržená mezi světem svých rodičů, tj. Mexikem, světem pospolitosti, družnosti, emocí, nekonečných oslav a chudoby a světem bílé Ameriky, orientovaným na individualismus, výkon, úspěch a peníze. Tahle rozpolcenost se odráží i ve výběru médií, obchodů, produktů a značek: María střídá nárožní obchod, který vedou Hispánci a typický Americký hypermarket a televizní stanici pro Hispánce s hlavními Americkými kanály. María vzdychne a řekne, že už asi zůstane do smrti viset mezi dvěma světy.
(Lednička, místo, kde máte před očima rodinou historii v obrazech - všude na světě)
María nás provedla po domě. Pak vezme děti a všichni jdeme na nákup. María nám v nárožním obchodě ukazuje, co kupuje a proč.
Něco jsem o té typické rozpolcenosti četl ve výzkumných zprávách, ale trochu jsem ji pochopil až tady, na návštěvě u Maríi. Pokud chceme - a to chceme, proto jsem v Chicagu byl - oslovit menšiny specifickými výrobky a komunikací, nestačí si "o nich" něco přečíst nebo si "o nich" nechat něco odprezentovat výzkumnou agenturou. Musíme je aspoň navštívit tam, kde bydlí, když s nimi nemůžeme chvíli žít.
A co v Čechách? Jak to tam bude vypadat v roce 2050? A ke komu tam půjdete zítra na návštěvu?
Recent Comments