Zakládající autoři

Autoři

Projekty autorů

Novinky na CZECHDESIGN.CZ

« Nová tvář časopisu TIME | Main | Nejkrásnější kniha světa »

19/03/2007

Comments

x

Jeste jednu zminku o Starbucks a budu muset jet na vylet.:-) Dekuji oboum za prijemne informace.

Jan Šabach

Souhlasím s vámi, ale firem, které jsou lídry v otázce brandingu (a zároveň evoluce produktů či služeb) mě bohužel napadá jen pár — Apple, Starbucks, Mini, JetBlue, Virgin Atlantic. Pojďme konečně zkusit začít diskutovat. Jaké další české nebo světové značky považujete za progresivní, kdo dnes určuje trend, jakým se bude vývoj produktů a služeb ubírat?

x

možná ještě google? v CR me nic hned nenapada, hloupe ... hledam... co tescoma se svym designem?

Jaroslav Cír

Já jsem ten Starbucks chtěl uvést jako příklad značky, která udělala z komodity prémiovou záležitost, spíš než jako příklad skvělé značky obecně.
Je fakt, že v Anglii je takových značek spousta, ale jsou většinou malé a v Čechách asi neznámé: zaměří se na komoditu, třeba džusy a vytvoří značku, která sice prodává taky džusy, ale balí je jinak a komunikuje je jinak. Takovou značkou je v Anglii Innocent. http://www.innocentdrinks.co.uk/. Žádnou příklad z Čech nemám. Možná (tak trochu) kromě piva Bernard.

x

jes, vzpominam na ten Vas clanek. Napada me tedy - jake jsou Vase oblibené znacky? (mrzi me treba ryor, to by mohla byt sikovna ceska nivea)

Jaroslav

Omlouvám se, chvíli mi trvalo, než jsem se dostal k odpovědi.

Já moc českých značek oblíbených nemám, ale je to určitě i proto, že už jsem dost dlouho pryč. Líbí se mi Kofola a to, jak si vybrali typicky českou, "pozitivní nostalgii" jako platformu pro komunikaci. Pak ještě: nakladatelství Paseka a Rádio1.

A pokud jde o Niveu a Ryor. Nivea má osobnost: zkuste zavřít oči a představte si, že se Nivea promění v lidskou bytost: bude to nejspíš hezká ale nijak pronikavě krásná, usměvavá blondýna na modrobílém pozadí. A vlastnosti téhle blondýny budou i vlastnosti Nivei: upřímnost, důvěryhodnost, něha a péče. Teď zavřete oči a představte si, že do dveří vejde Ryor. Co vidíte? Já nic. Ale možná, jak říkám, už jsem dlouho pryč.

Tomas Hrivnak

Kofola asi není náhoda: řada českých značek sází na jakousi retro-identitu. Je to nemilé zjištění, ale zdá se mi, jako kdyby celý symbolický systém spotřeby byl v Čechách chápán jako něco, co časem zase odejde - například jako velká voda nebo imigranti. Není myšlenkový software pro tvorbu smysluplných značkových identit v českém prostředí. Proto to spoléhání na šedesátá nebo - v horším případě - nějaká prvorepubliková pieta.

The comments to this entry are closed.

November 2014

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30